Ájurvéda a masáže

Ájurvéda a masáže
Ájurvédská masáž je to technika známá již několik tisíc let při které dochází k celkové harmonizace těla, duše i mysli. Opakováním ájurvédských procedur se jejich účinek výrazně zvyšuje. Četost procedůr je individuální, doporuče se však minimálně ...
Ájurvéda, nejstarší dochovaný léčebný systém na světě, je pět tisíc let stará indická medicína pro tělo i mysl. Skládá se z jednotlivých unikátních systémů výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, pročišťování organismu, aromaterapie a masáží. Ájurvéda je sanskrtské slovo, které se dá přeložit jako "věda života" (ájur = život a véda = vědění). Jako účinný léčebný systém ji od roku 1982 uznává i Světová zdravotnická organizace.

Ájurvéda se postupně utvářela ve staré Indii a často je nazývána matkou všech léčebných systémů. Po tisíce let si ji mistři svým žákům předávali ústní formou a většina dnešních přírodních i klasických systémů léčby má kořeny právě v ájurvédě.

Z Indie se rozšířila spolu s buddhismem do dalších oblastí - Tibet, Nepál, Barma, Srí lanka .... Dnes se přizpůsobuje podmínkám moderního světa a získává si nové příznivce i v naší zemi.

Ájurvéda je holistickou metodou - zabývá se celým člověkem. Podle ní spolu tělo, mysl i duch souvisejí, jsou neoddělitelné. Nezaměřuje se na potlačování příznaků nemoci, ale hledá a léčí příčinu jejího vzniku.

Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou vědomou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a zdravého životního stylu. Ájurvéda respektuje přírodní i etnografické rozdíly a tak podle konstituce, rasy a klimatických podmínek doporučuje odlišné jídlo, cvičení a celkovou životosprávu.

Léčba ájurvédou je vždy individuální a používá se při ní různých terapií jako je například aromaterapie, masáže, bylinná léčba, cvičení, dechové cvičení, dieta, detoxikační kůra, meditace, terapie barvami a další. Současně může ájurvedský lékař či terapeut doporučit i změny v životním stylu či stravování.

Ájurvéda léčí mnoho nemocí od běžného nachlazení po chronické nemoci včetně chorob duše. Vždy však klade důraz na prevenci.

Já osobně jsem se rozhodl pro cestu dotyku a tak se snažím hledat využití ájurvédských masážních technik při práci s tělem a jeho problémy.

Ájurvédská masáž je technika známá již několik tisíc let, při které dochází k celkové harmonizaci těla, duše i mysli. V asijských zemích je tato masážní metoda, společně s ajurvédským přístupem k nemoci využívána jako účinný léčebný systém, který dokáže s pomocí a vírou nemocného vyřešit, nebo alespoň řešit mnohé zdravotní potíže.

Dnes je západní svět zaplaven vlnou nových léčitelů. Mění se také bohužel i celý systém zdravotnictví a z pacientů se stávají klienti ... Již z principu tržního hospodářství má dnes většina z léčitelů i podnikatelů ve zdravotnictví zájem na tom, aby pacienti (klienti) přicházeli znovu. Přito si připomeňme, že pacienti přicházejí znovu jen tehdy zůstávají-li nemocni ... Existují však i lidé, kteří se ve skutečnosti vůbec nechtějí vyléčit. Vyhovuje jim být nemocný z mnoha důvodů a ani si to sami neuvědomují.

Ájurvédské masáže jsou součástí prevence a především systému samoléčení organizmu založeného na tradičních technikách a postupech, filosofii ájurvédy, taoismu a osobní odpovědnosti za své zdraví. Podstatné je to, že tyto techniky se můžete sami naučit a poskytovat si je navzájem v rodinném kruhu, nebo kruhu svých přátel. Tyto techniky nejenže upevní Vaše zdraví, ale pomohou Vám upevnit rodinné a přátelské vztahy a v neposlední řadě Vám změní pohled na dotyk mezi lidmi, v rodině a rozšíří pohled na svět a jeho smysl. Masážní ájurvédské techniky nejsou složité, vyžadují však celé srdce, které do masáže musíte vložit. Lidé, kteří pracují intuitivně a nechají se vést instinktem a pocity, mívají větší úspěch ...

Bohužel i v oblasti ájurvédy nastává komercionalizace, neboť co je atraktivní, o čem se píše, co "letí" je potřeba využít ... Mnoho masážních salonů zařazuje tuto techniku do svých ceníků a přitom neznají nic víc, jak několik základních hmatů a technik, které někde vyčetli, nebo okoukali na jednodenních školeních. To podstatné mnohdy nevnímají. Vztah mezi masérem a masírovaným musí být harmonický, na straně maséra musí být upřímná touha chtít pomoci a soucítit s problémy člověka, krerý mu dal svou důvěru. To se člověk nenaučí ze dne na den. Naučít se hmaty a techniky nestačí. Lidé, kteří se vezou na nějaké módní vlně a chtěli by přitom pokud možno vydělat co nejvíce peněz, pro ty se ájurvédské masáže nehodí a nebudou mít dlouhodobě žádný úspěch.... Jestliže masérovo myšlení není v pořádku, není koncentrovaný, není ochoten a soustředěn dávat, nemůže se proces ájurvédské masáže správně rozjet a nenastane tok energií bez kterého nemůže být proces samoléčení úspěšně rozvinut. Takoví lidé také většinou ani nenajdou ten úžasný zpětný pocit toku energií, protože sami nespočívají ve svém středu...

Ájurvédské masážní techniky jsou tedy především o hledání harmonického stavu celého organismu. Opakováním ájurvédských procedur se jejich účinek výrazně zvyšuje. Četnost procedur je individuální, doporučuje se však minimálně jednou za měsíc pro udržení pozitivních pocitů a pravidelnou regeneraci těla. Optimální je zařadit ájurvedské masáže do pravidelné péče o tělo a mysl a dopřát si některou z jejích forem jedenkrát týdně. Především lidé vystavení velkému pracovnímu vytížení v krátké době pocítí pozitivní účinky této formy relaxace na jejich organizmus.

Masáž dodává vitalitu a blahodárně regeneruje tělo, díky prováděné masážní technice a olejům zpomaluje proces stárnutí.

Završením masážních ájurvédských masážních technik je masáž celého těla. Provádí se na volné tělo a má tři části:
- zklidnění a ztišení
- uvolnění
- nabití, doplnění energie

Tak jak všude jinde, i u ájurvédských technik platí, že nic neuspěcháte. Proto doporučuji projít všemi jednoduššími formami ájurvédských masáží - základní, poloviny těla a pak teprve, až jste schopni ji příjmout, prožít masáž celého těla. Mnohdy se lidé přeceňují a trvají hned na celotělové masáži a pak ji psychicky nezvládnou a nebo si z ní nedokáží příjmout to, co by jim mohla dát, kdyby byli připraveni...

Masáže celého těla může provádět jeden masér. Naprosto ojedinělý je ovšem prožitek při této masáži prováděné dvěma maséry synchronně.

Zážitky z ájurvédských technik jsou jen obtížne sdělitelné. Lidé, kteří touto cestou neprošli je nemusí vnímat tak, jak jste je prožili. Tato osobní zkušenost je mnohdy i nesdělitelná, protože Vaše zkušenost může být na pomezí meditačních zážitků spojených s vizemi, barvami, vůněmi, zvuky a pocity, které jste zažili v novém, jiném čase a prostoru... Proto je lépe o svých prožitcích přemýšlet a spíš, než je sdělovat, raději hledat cestu, jak je využít pro radost jiných lidí blízkých i cizích ....

Ájurvédské masáže trvají dvě i více hodin. Jedná se o techniku, jejíž účinek Vás může hluboce zasáhnout. Každý ji může prožít jinak. Jedno však platí - zasáhne Vás tak hluboce, jak hluboce si ji dovolíte příjmout. Pokud při ní budete v mysli přepočítávat svá konta, přijímat a propouštět zaměstnance, nebo se ponižovat před šéfy či vyvyšovat nad podřízenými, je lépe jít místo masáže s masérem na pivo.

Pokud se ale dokážete ponořit do svých pocitů, vydáte se cestou dechu a procítíte doteky masáže, vůni a teplo olejů, můžete se projít novým světem, proletět se nad mořem, nebo nad horami, dívat se na svět pod Vámi s radostí a obdivem. Na cestě potkáte své vzpomínky, problesknou Vám dávno zapomenuté události, potkáte se s lidmi, kteří jsou již dávno v jiném světě, nebo se necháte omývat všemi barvami duhy. Zážitky mohou být různé. Možná se jen pomaličku posunete do říše snů a masáž prospíte v lehkém ozdravujícím spánku. Možná se potkáte se svým podvědomím a budete mít možnost se vyrovnat se zážitky a událostmi, které Vás v hloubce duše tíží již léta .... Mnohdy lidé při masáži uvolňují své emoce, pláčí, smějí se nebo se jen usmívají. Pocitů může být tolik, kolik jich život nabízí a žádný z nich není špatný, nepatřičný .... Pro Vás je důležité nebát se tyto emoce uvolnit, prožít, vyrovnat se s mimi a někdy se i smířit s událostmi, které se jinak ani příjmout nedají. Masér, kerý se ájurvédskými masážemi zabývá do hloubky, ví, co všechno můžete zažívat. Jeho přítomnosti se nemusíte bát a ani se nemusíte před ním obávat projevů svých emocí. Ájurvédská masáž prováděná zkušeným masérem je energetická masáž a masér Vám zpět vrací Vaši energii. Nezasahuje do Vašich emocí, nechá Vás je prožívat a je pro Vás bezpečnou oporou v okamžiku, když ji potřebujete. Ajurvédská masáž má vyzařovat v mém chápání láskyplnou dobrotivost. Pokud ji v ní procítíte, byla její myšlenka naplněna.

POZITIVNÍ ÚČINKY ÁJURVÉDSKÉ MASÁŽE
- posiluje celé tělo
- celkově uklidňuje tělo i mysl
- navozuje podmínky pro normální funkci krevního oběhu a nervové soustavy
- zlepšuje cirkulaci lymfy v lymfatickém systému
- zlepšuje kvalitu pleti, je nesrovnatelná s kosmetickým ošetrením
- redukuje otoky a krevní oběh
- posiluje plíce, vnitřnosti a zlepšuje funkci orgánů
- zlepšuje kvalitu pokožky
- napomáhá regulaci střev a trávení, usnadňuje zpracování potravy
- napomáhá urychlovat spalování tukových zásob
- pomáhá zmírňovat následky paralýzy a obrny
- má positivní efekt u artritid, bolestí zad, stresu
- positivně působí na spánek

Po masáži se ponechává olej na kůži co nejdelší dobu, aby tak mohlo dojít k jeho vstřebání a plně se projevily jeho pozitivní účinky. Pokožka po olejové masáži zůstane vláčná, pružná a zregenerovaná. Příznivé účinky oleje je vhodné zachovat po co nejdelší dobu. Při následné osobní hygieně pro lehké odstranění zbytků oleje doporučuji použít sprchování vlažnou vodou a přírodní mýdlo. Kvalita kůže po provedení ájurvédské masáže je srovnatelná s provedením kosmetiky za použití špičkových a tedy neskutečně drahých krémů a přípravků. Masážní techniky a důslednost masáže vám na kůži provedou spolu s účinkem esenciálních olejů dokonalé vyčištění a odstranění odumřelých vrstev kůže. Přitom jako brusný materiál slouží ruce maséra a jemné esenciální oleje. A tento účinek je jen tak mimochodem jako jeden z bonusů při ájurvédské masáži .... Již mnoho lidí bylo po masáži příjemně překvapeno, jak se jejich tělo změnilo k lepšímu. Je potřeba si uvědomit, že tato technika je stará 4000 let a donedávna se lidé obešli bez kosmetiky. Stačilo trochu znalostí, důslednosti, kvalitní přírodní oleje, hodně času a trpělivosti .... Po olejových masážích je vhodné se převléci do lehkého a pohodlného oblečení, u kterého nebudete zvažovat, zda je neušpiníte od zbytků masážního oleje.

Vše by mělo mít racionální vysvětlení ...CENÍK ÁYURVÉDSKÝCH PROCEDUR

Procedura Poznámka Ovlivňuje Doteky na tělo Trvání procedury Cenový rozsah
ÁYURVÉDSKÁ
PARNÍ BYLINNÁ LÁZEŇ
s masáží hlavy
prohřátí organismu, uvolnění napětí, aktivace lymfatického systému, relaxace, redukce hmotnosti
půsovení bylinných esencí
tělo
mysl
meditace
lymfatický systém
tepelné účinky
tlakové, hladivé
30 až 40 minut pára
+ 20 min. masáž
hlavy
+ 30 min. odpočinek
300,-Kč
ZÁKLADNÍ ÁYURVÉDSKÁ MASÁŽ hlava, krk, ramena, horní část hrudníku, nohy, záda, hýždě, kyčle, ramena, šíje, krk tělo
mysl
ducha
meditace
lymfatický systém
emoce
hladivé
tlakové
hřejivé
1 hodina 300,-Kč
ÁYURVÉDSKÁ MASÁŽ POLOVINY TĚLA hlava, krk, ramena, horní část hrudníku, nohy, záda, hýždě, kyčle, zadní polovina těla tělo
mysl
ducha
hluboká relaxace
lymfatický systém
emoce
hladivé
tlakové
hřejivé
1 hodina
1,5 hodiny
400,-Kč
500,-Kč
ÁYURVÉDSKÁ CELOTĚLOVÁ MASÁŽ celotělová tělo
mysl
ducha
meditace
lymfatický systém
emoce
hladivé
tlakové
hřejivé
2 hodiny 800,-Kč
ÁYURVÉDSKÁ CELOTĚLOVÁ LYMFATICKÁ MASÁŽ celotělová, s důrazem na lymfatický systém těla tělo
mysl
ducha
relaxace až meditace
lymfatický systém
emoce
hladivé
tlakové
hřejivé
min. 2 hodiny 1000,-Kč
ÁYURVÉDSKÁ MASÁŽ HLAVY hlava, krk, ramena tělo
mysl
ducha
meditace
lymfatický systém
hladivé
tlakové
hřejivé
1 hodina 400,-Kč
ÁYURVÉDSKÁ MASÁŽ RUKOU
A NOHOU
krk, ruce, nohy, lymfatický systém tělo
mysl
ducha
lymfatický systém
hladivé
tlakové
hřejivé
1 hodina 400,-Kč
PÁDÁBHJANGA ÁYURVÉDSKÁ MASÁŽ NOHOU nohy, chodidla tělo
mysl
ducha
hladivé
tlakové
hřejivé
1 hodina 400,-Kč
ÁYURVÉDSKÁ SYNCHRONNÍ MASÁŽ DVA MASÉŘI
pouze celotělová
horké oleje
tělo,
mysl,
ducha,
hluboká meditace,
lymfatický systém,
emoce
jemné
hladivé
tlakové
hřejivé
1 hodina
2 hodiny
800,-Kč
1600,-Kč
ÁYURVÉDSKÁ SYNCHRONNÍ
KRÁLOVSKÁ MASÁŽ
TŘI MASÉŘI
pouze celotělová
horké oleje
tělo,
mysl,
ducha,
hluboká meditace,
lymfatický systém,
emoce
jemné
hladivé
tlakové
hřejivé
1 hodina
2 hodiny
2400,-Kč
ABHYANGA ÁYURVÉDSKÁ MASÁŽNÍ OLEJOVÁ KOUPEL
a
parní bylinná lázeň BYLINKA
horké oleje
JEDEN MASÉR
celé tělo
DVA MASÉŘI
celé tělo
Po masáži následuje parní bylinná lázeň BYLINKA
tělo
mysl
ducha
hluboká meditace
hladivé
tlakové
hřejivé
Masáž
1 hodina
2 hodiny


pak Bylinka
800,-Kč
1600,-

1200,-
2000,-
SHIRODHARA, MASÁŽ TŘETÍHO OKA MASÉR a pomocník
hlava
horké oleje

Následuje-li další ájurvédská procedura, je provedena za zvýhodněnou cenu.
mysl,
ducha,
hluboká meditace,
emoce
hladivé
tlakové
hřejivé
45 minut 500,-Kč

Jsme plátci DPH. Koncové ceny ceníku jsou uvedeny s DPH v následujících sazbách:
- sauny 9% DPH
- masáže a další služby 19% DPH.

Pro Vaše pohodlí a pocit bezpečí si prosím přineste vlastní domácí obuv (papuče, nazouváky, trepky ...) a župan (nebo jiné lehké oblečení) pro pohyb v odpočívárně a společných prostorách relaxačního centra.


Vše by mělo mít racionální vysvětlení ...
Otázky a odpovědi k ájurvédským masážím
Ájurvédské bylinná lázeň
Metoda vychází z dávných ájurvédských tradic a je potvrzována současnými vědeckými poznatky. Metoda je orientována na holistický přístup. Netýká se tedy pouze péče o krásu, ale podporuje také subjektivní pocity zdraví a vyrovnanosti a uvolnění celého ...
Základní ájurvédská masáž
Základní ájurvédská masáž je technika při které dochází k celkové harmonizaci těla, duše i mysli. Optimální je zařadit ájurvedské masáže do pravidelné péče o tělo a mysl a dopřát si některou z jejích forem jedenkrát týdně.
Ajurvédské masáže částí těla
Ájurvédská masáž je to technika známá již několik tisíc let při které dochází k celkové harmonizace těla, duše i mysli. Opakováním ájurvédských procedur se jejich účinek výrazně zvyšuje. Četost procedůr je individuální, doporuče se však minimálně ....
Ajurvédské celotělové masáže
Při celotělové Ájurvédské masáži masér provede olejovou masáž hlavy, obličeje a celého těla. Masáž dodává vitalitu a blahodárně regeneruje tělo, díky prováděné masážní technice a olejům zpomaluje proces stárnutí.
Padabhyanga - ájurvédská masáž nohou
Masáž se provádí s pomocí přírodních bylinných olejů a kromě toho, že je velmi příjemná a uvolňující, zjemňuje pokožku nohu, zabraňuje nadměrnému vysychání a tvrdnutí chodidel. Masáž příznivě ovlivňuje krevní i lymfatický oběh, uklidňuje, uvolňuje mysl.
Ájurvédská synchronní masáž
Ájurvédská synchronní masáž patří mezi nejsilnější masážní techniky, při kterých dochází k celkové harmonizaci těla, duše i mysli ve stavu změněného vědomí.
Abhyanga - ájurvédská olejová masážní koupel
Při této tradiční ájurvédské proceduře je celé tělo masírovaného zaléváno velkým množstvím teplého oleje při neustálém jemném i tlakovém masírování celého těla jedním, nebo dvěma maséry. Blahodárné působení bylinného oleje je tak výrazně umocněno a ...
SHIRODHARA, masáž třetího oka
Jedná se o relaxační a regenerační ájurvédskou techniku, při které se působí tenkým proudem teplého oleje celou oblast čela a tzv. TŘETÍ OKO - vitální centrum, šestou čakru. Zároveň se jemně masíruje pokožka hlavy a zadní část temene hlavy.
Indická královská masáž
Tato třífázová ájurvédská ozdravná a relaxační procedura je složena ze tří ájurvédských technik. Masáže, parní bylinné lázně a polévání třetího oka horkým olejem.
Indická masáž hlavy a krku
Masáž šíje, ramen, hlavy a obličeje prováděná v sedě (možno i vleže) v oblečení, nebo minimálním odhalení ramen a šíje.