Festival Souznění vybral přes 50 tisíc korun na charitu

Festival Souznění získal přes 50 tisíc korun pro charitu. Peníze pomohou postiženým
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
OSTRAVA, 19. 12. 2019 - Letošní ročník Mezinárodního festivalu Souznění vynesl 50 tisíc korun na dobročinné účely. Bezmála 33 500 korun věnovali lidé během festivalové veřejné sbírky pořádané společně s Charitou Frenštát pod Radhoštěm. Dalších 20 000 korun přispěla partnerská firma FERRIT ze Starého Města u Frýdku - Místku. Obě částky putují na pomoc lidem s různým postižením. Jednak rodině Jiřího Šrubaře, mladého muže, který se od narození potýká s vážným kombinovaným neurologickým a genetickým postižením. Jednak ostravské Lidové konzervatoři a Múzické škole, což je jedinečná škola zaměřená zejména na posluchače se zdravotním postižením.
„Výtěžek veřejné sbírky nás příjemně překvapil a rádi ho předáváme Jirkově rodině,“ potvrdila ředitelka Charity Frenštát Lenka Tabachová. Za Múzickou školu dar převzala její ředitelka Miloslava Soukupová.

Podle Zdeňka Tofla, ředitele festivalu Souznění je letošní charitativní přínos rekordní. „Zřejmě k tomu významně přispěl fakt, že jsme závěr festivalu věnovali, v rámci výborného galakoncertu, vzpomínce na fenomenální The Beatles. Tento projekt by si určitě zasloužil další reprízy nebo pokračování,“ míní.

„Charitativní aktivity samotných Beatles byly velmi významné. Velkým počinem bylo založení multimediální společnosti Apple Corps (pozn. pro editory: pozor, nejde o Apple Computer ani Apple Inc.), která ve své době vydatně pomáhala mladým, začínajícím umělcům. Slavný je Georgem Harrisonem realizovaný Koncert pro Bangladéš nebo Paulem McCartneyem založený a financovaný Liverpoolský institut múzických umění,“ doplnil autor scénáře závěrečného galakoncertu s hudbou Beatles, hráč na klávesy, dramaturg a kapelník doprovodné kapely Day Trippers Jaromír Kračmer.

Mezinárodní festival Souznění nabídl více než 400 hudebníků, zpěváků, tanečníků a účinkujících různých žánrů – od koled až po duchovní tvorbu a slavné písně Beatles. Čtyřdenní svátek folkloru, duchovní hudby, obřadního tance, zvyků, vícežánrových vystoupení i tradiční gastronomie začal 12. prosince unikátním koncertem ve farním kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku - Místku, kde vystoupil uznávaný vokálně-instrumentální soubor Musica Figuralis, duchovně zaměřený komorní sbor Ensemble Versus a sólisté Lenka Cafourková Ďuricová – soprán, Monika Jägerová – alt, Matúš Šimko – tenor a uznávaný barytonista Tomáš Král.
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Další festivalové dny nabídly mimo jiné ceněný sólový program Hany Fialové – Edith Piaf (13. 12. v Kunčicích pod Ondřejníkem). Poprvé zazněly lidové písně chráněné UNESCO v podání korsického souboru Meridianu (14. a 15. 12. v Kozlovicích a Frenštátě p. R.). Představilo se kulturní dědictví Moravskoslezského kraje v podobě tanečníků svérázného horalského tance ověnžok a slezských gajdošů (14. 12. v Kozlovicích) souboru Slezan z Českého Těšína, stejně jako oceňovaný Valašský vojvoda z Kozlovic reprezentující Moravskoslezský kraj a ČR po celém světě.
Velké finále celého festivalu obstaral galakoncert „Kouzelná tajemná cesta Beatles“, tedy tvorba Beatles v podání českých es, jakými jsou už zmíněná nositelka Thálie Hana Fialová, Albert Černý z Lake Malawi, Ondřej Ruml - známý mj. z muzikálu Michala Horáčka a Petra Hapky „Kudykam“, mezinárodně uznávaný Fernando Saunders, bluesový Mario Šeparovič, Hlas ČeskoSlovenska z roku 2014 Lenka Szabó Hrůzová, kapela Day Trippers, komorní orchestr Camerata Janáček či vokální skupina Honey Pies.
Více o sbírce pro Jiřího Šrubaře:
http://souzneni-festival.cz/souzneni-2019-ve-spolupraci-s-charitou-frenstat-pod-radhostem-porada-financni-sbirku-pro-jirika-srubare/

Více o daru Lidové konzervatoři a Múzické škole, p.o.:
http://souzneni-festival.cz/letosni-rocnik-festivalu-souzneni-podpori-charitativnim-darem-ostravskou-muzickou-skolu/

Dramaturg a ředitel MF Souznění:
Zdeněk Tofel, tel. +420 604 245 814

Mediální zastoupení:
Eva Kijonková, tel. +420 721 857 097, e-mail: eva.kijonkova@ek-media.com
http://souzneni-festival.cz

Eva Kijonková, mediální zastoupení MF Souznění
EK Media s.r.o.
702 00 Ostrava

A vinšuju stále šumné Vánoční období, dobré zdraví, lásku, toleranci a k tomu hodně čistě zahraných aj zazpívaných tónů do Nového (přestupného) roku
S úctou a pozdravem Zdeněk Tofel.

DALŠÍ INFORMACE: Souznění - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 30.12.2019 v 20:57 hodin